Unie by měla přijmout společný postoj k syrské krizi. Ministři budou jednat také o vztazích s Íránem a Ruskem, které jsou největšími podporovateli syrského prezidenta Asada.

Aktuální dění v Sýrii, ale také širší mezinárodní okolnosti syrské krize, budou dominovat pondělnímu jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucembursku. Jasného odsouzení ze strany EU se nepochybně dočká údajné použití chemických zbraní v syrské povstalecké enklávě Dúmá.

S přípravou obeznámení diplomaté dnes ale byli před novináři skoupí na slovo ohledně toho, jak se Unie postaví k případné vojenské akci USA a některých spojeneckých zemí vůči Damašku.

Spojené státy spolu s Francií a Velkou Británií podle všeho zvažují možnosti úderu vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada. „Závěry jednání zohlední i nejnovější vývoj,“ uvedli pouze představitelé seznámení s přípravou jednání.

Vysoce postavený diplomatický zdroj EU ocenil, že na místo posledního útoku dostanou přístup experti z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří by měli začít pracovat o víkendu. Už nyní ale podle tohoto s věcí obeznámeného činitele EU ukazují mnohé důkazy na odpovědnost Asadova režimu.

Ministři zahraničí EU v pondělí také uvedou, že to je právě Damašek, kdo má hlavní odpovědnost za katastrofální humanitární situaci a utrpení lidí v Sýrii. Unie dlouhodobě uvádí, že neexistuje vojenské řešení krize v zemi a soustředí se na podporu snad OSN, jejího zmocněnce pro Sýrii Staffana De Mistury a snahu o rozhýbání politického dialogu mezi Asadem a opozicí v Ženevě.

Na konci dubna se v Bruselu uskuteční mezinárodní konference k budoucnosti Sýrie a regionu. Více než osm desítek delegací by na ní mělo kromě jiného nabídnout další peníze na obnovu konfliktem roky devastované země.

Ministry zahraničí EU ovšem čeká v pondělí i diskuse o vztazích Unie se zeměmi, které jsou do krizové situace v Sýrii úzce zapojeny. Mluvit mají o dění v Íránu, především v souvislosti s jadernou dohodou, kterou zpochybňují Spojené státy.

Zabývat se budou také vztahy s Ruskem, též v souvislosti jejich dalším propadem v důsledku nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Rusko i Írán jsou přitom hlavními podporovateli syrského prezidenta Asada.

 

Zdroj: Euractiv.cz